Deset důvodů, proč topit dřevem

Dřevo na topeníObliba topení dřevem stoupá v Česku každým rokem.

Důvodem je jednak neustále se zvyšující cena energií, ale také aspoň chvilkový odpočinek od mnohdy přetechnizovaného světa. P

okud o topení dřevem zatím jenom uvažujete, přečtěte si deset dobrých důvodů, se pro dřevo rozhodnout.

Dřevo je ekologické

Dřevo je přírodní surovina, která je (zatím) běžně dostupná. Oproti např. zemnímu plynu, uhlí a jiným fosilním palivům je dřevo obnovitelná surovina – stromy budou růst neustále, zatímco ložiska uhlí nebo ropy se pomalu vyčerpávají.

Dřevo je snadno dostupné

Palivové dřevo je v Česku běžně k dispozici a snad pořád bude – rozloha lesů je víceméně stále stejná, či se spíše zvětšuje, na druhou stranu se ale zvyšuje i poptávka po dřevě.Nařezané dřevo v lese na topení

Dřevo vás zahřeje

Výhřevnost palivového dřeva je velice dobrá, pokud topíte kvalitním suchým dřevem, příp. dřevěnými briketami, které se vyrábí z lisovaných pilin. Kvalitní briketa vydrží v dobrých kamnech žhavá celou noc.

Dřevo je mnohostranně využitelné

Možností, jak použít dřevo k vytápění, je celá řada. Otevřený krb, který se hodí spíše na stylové chalupy, do restaurací apod., krbová kamna, krb s krbovou vložkou, příp. kotle napojené na stávající topný okruh. Variant je spousta a každý si najde pro něj tu nejlepší.

Energetická nezávislost

Ne úplně dávná plynová krize ukázala, jak je výhodné být na plynu nezávislý. Zatímco celé Česko řešilo, co bude následovat, až se vyčerpají české zásoby, ti co topí dřevem v klidu a v teple poslouchali praskání ohně.

Ušetříte za vytápění

Dřevo je nejlevnější palivo. I pokud byste si dřevo kupovali, v porovnání s plynem můžete ušetřit až polovinu nákladů na vytápění. Pokud máte vlastní zdroje dřeva, úspora se rapidně zvyšuje.Krbová kamna

Oheň je teplo domova

Odpradávna je lidmi oheň vyhledáván nejen pro teplo, které vydává, ale také pro symbolickou ochranu, kterou poskytuje.

Jste v kontaktu s přírodou

Dřevo, jakožto stoprocentně přírodní materiál vám zprostředkovává i kontakt s přírodou. Polena, kterými můžete topit, mohou být klidně ze staletých stromů – je v tom i trochu historie a pokory. Navíc pokud si dřevo připravujete sami, je to příjemná rozcvička a pobyt na čerstvém vzduchu.

Jiné teplo

Každý, kdo někdy seděl u krbu, kde vesele praskal oheň, nám dá jistě zapravdu, že takové teplo je úplně jiné než teplo z radiátorů. V případě kachlových kamen je tento rozdíl nejcitelnější. Tato kamna vydávají příjemné, sálavé „měkké“ teplo.

Kamna se dají dát skoro kamkoliv

Výhodou topení dřevem je nezávislost objektu na dalších zdrojích jako je plyn nebo elektřina. Jedinou podmínkou je funkční a odpovídající komín. V případě potřeby se dají kamna jednoduše přemístit, vyměnit za větší apod.

Více informací o topení dřevem najdete zde.


Publikováno: 03. 10. 2013

Komentáře

Vyhledávání
REKLAMA
REKLAMA
ODKAZY

Tradiční dřevěná eurookna v moderním provedení pro vás vyrábí Slavona.cz!
Palivové dřevo
Pohodlný zahradní nábytek na vaši zahradu.
Využijte nabídky Finep na prodej nových bytů v Praze a pořiďte si výhodně nové bydlení.
Všechny typy kvalitních vrtaček pro řemeslníky i domácí kutily naleznete na eshopu Rucni-naradi.cz.
Stínící sítě na plot od společnosti Plachty Štěpánik
Doporučujeme vnitřní horizontální žaluzie nenáročné na stavební připravenost!
Kvalitní hliníková okna Oknoplastik vynikají především špičkovým zpracováním s dlouholetou životností!

REKLAMA