Jeřáby a kladkostroje

jerab

Stroje, které jsou k vidění spíše na velkých stavbách nebo v průmyslových halách – zkrátka tam, kde je manipulace s těžkými břemeny na denním pořádku.

To jsou jeřáby.

Svými rozměry budí respekt a obdiv zároveň – pojďme se na tyto stroje podívat trochu blíž.

Jeřáby

Pro výškové přemisťování břemen jsou nejčastěji používané jeřáby, kterých existuje mnoho druhů. Od malých až po mnohatunové kolosy, které se používají pro stavbu výškových budov.

Asi nejčastěji vídaným druhem jsou mobilní jeřáby, montované na podvozek nákladního auta. Uplatní se při běžných pracích, jako jsou stavby stavby domů, přemístění nákladů apod.

Dalším typem jsou portálové jeřáby, příp. stacionární, které mají své pevné umístění, případně se pohybují po tzv. jeřábové dráze. Ty se staví většinou ve výrobních provozech jako jsou strojírny, slévárny, mostárny apod. Tyto typy mohou být vybaveny velice přesným mechanismem, zabraňujícím rozkývání břemene a umožňující jeho přesné usazení.

kladkostrojKladkostroje

Kladka je jednoduchý stroj, kterého se používá zejména pro vytahování lehčích břemen – typicky stavební materiál na menších staveništích.

Při spojení více kladek získáme tzv. kladkostroj. Pro profesionální a každodenní použití se vyrábí elektrické kladkostroje.

Příslušenství

Manipulace s mnohatunovými břemeny vyžaduje i speciální vázací prostředky. V závislosti na konkrétním předmětu se používají ocelová lana s oky, řetězy, nekonečné smyčky, textilní popruhy apod.

Osoba, která s břemeny manipuluje by rozhodně měla mít vazačský kurz – případné pochybení při transportu může mít fatální následky.

Společnost JASS je předním výrobcem jeřábové techniky v ČR. Více o nabízených produktech se můžete dozvědět na www.jass.cz.


Publikováno: 18. 10. 2010

Komentáře

Vyhledávání
REKLAMA
REKLAMA
ODKAZY

Tradiční dřevěná eurookna v moderním provedení pro vás vyrábí Slavona.cz!
Palivové dřevo
Pohodlný zahradní nábytek na vaši zahradu.
Využijte nabídky Finep na prodej nových bytů v Praze a pořiďte si výhodně nové bydlení.
Všechny typy kvalitních vrtaček pro řemeslníky i domácí kutily naleznete na eshopu Rucni-naradi.cz.
Stínící sítě na plot od společnosti Plachty Štěpánik
Doporučujeme vnitřní horizontální žaluzie nenáročné na stavební připravenost!
Kvalitní hliníková okna Oknoplastik vynikají především špičkovým zpracováním s dlouholetou životností!

REKLAMA