Konstrukční profily pro montáž sádrokartonu

Rozdělení a použití konstrukčních profilů pro montáž sádrokartonu

Konstrukční profily pro montáž sádrokartonu jsou nezbytným prvkem potřebným k tvorbě sádrokartonových příček, podhledů ze sádrokartonu a všch ostatních konstrukcí suché výstavby. Konstrukční profily se vyrábí nejčastěji z pozinkovaného plechu. Základní a nejčastěji požívané profily pro montáž sádrokartonu jsou CD profily, UD profily, profily UW a konstrukční profily s označením CW. Za pomocí těchto profilů a příslušenství mezi které patří spojky a různé druhy závěsů, jsme schopni vytvořit veškeré konstrukce určené k opláštění sádrokartonovými deskami.  Tyto konstrukční profily se vyrábí v několika délkách, které je možné dle potřeby upravovat na požadovaný rozměr stříháním nůžkami na plech. Každý s těchto konstrukčních profilů je určený ke konkrétnímu použití v systému suché výstavby a měl by být použitý pouze do konstrukcí pro které je určený, aby byla zaručeno správné konstrukční řešení a nosnost dané konstrukce.CD profily

cd-profil-sadrokartonKonstrukční profily pro suchou výstavbu s označením CD, patří mezi nejvyužívanější profily. CD profily se vyrábí nejčastěji z pozinkovaného ocelového plechu v délkách tři, tři ap půl a čtyři metry. CD profily je možné použít jak pro konstrukce předsazených stěn, tak i pro stropní konstrukce určené k opláštění sádrokartonovými deskami. Předsazené stěny se používají tam, kde chceme vytvořit rovnou, zeď před zdí jejíž stav nedovoluje omítnutí, nebo obložení. Za pomocí stavěcích třmenů a cd profilů vytvoříme konstrukci kterou poté opláštíme sadrokartonovými deskami. K připevnění sádrokartonových desek ke konstrukci použijeme šrouby, kterými desku ze sádrokartonu přišroubujeme ke konstrukci z CD profilů. Vytvořením takovéto předsazené stěny nejen že vytvoříme zcela rovnou stěnu, ale také vylepšíme akustické vlastnosti původní vnitřní stěny. Do prostoru mezi původní zeď a nově vytvořenou předsazenou stěnu pak můžeme vložit izolační materiál, například minerální vatu která rovněž vylepší tepelně izolační vlastnosti předsazené stěny. Profily CD jsou však rovněž určeny pro montáž stropních konstrukcí.

UD profily
ud-profil-sadrokartonProfily s označením UD, jsou konstrukční profily určené jako vodící profily pro stropní, sádrokartonové konstrukce. S profily UD se setkáme nejčastěji v délkách tři a čtyři metry a stejně jako ostatní konstrukční profily pro montáže konstrukcí ze sádrokartonu jsou i UD profily vyráběny z ocelového plechu který je kvůli ochraně před korozí opatřený pozinkovanou vrstvou. Stejně jako CD profily lze i profily UD přizpůsobit na požadovanou délku stříháním nůžkami na ocelový plech. Profily UD se využívají ke tvorbě stropních konstrukcí a ke konstrukcím obvodových příček konstrukcí pro opláštění sádrokartonem. Profily UD jsou pro oblast suché výstavby ze sádrokartonu nezbytným konstrukčním prvkem.

CW profily

cw-profil-sadrokartonPři suché výstavbě se dále setkáme s profily označenýmijako CW. Tyto profily jsou určeny k tvorbě příček. Profily CW se vyrábí nejčastěji o délkách od 2,6 metru až po profily dlouhé čtyři metry. CW profily se také vyrábí v několika provedeních, která jsou označována jako CW 50, CW 75 a CW 100. Toto značení rozděluje tyto profily podle tloušťky profilu. Stejně jako CD a UD profily jsou i profily CW vyráběny z ocelového pozinkovaného plechu. Jelikož jsou CW profily určeny primárně pro tvorbu konstrukcí příček, jsou tyto profily opatřeny H otvory, které slouží pro vedení elektroinstalace uvnitř sádrokartonové příčky. Kombinací CW a UW profilů je také možné vytvořit za splnění jistých podmínek konstrukční otvor ppro zabudování zárubní do budoucí sádrokartonové příčky.  Příprava pro zabudování zárubní do sádrokartonu však musí splňovat některé předpoklady jako je váha dveří, nebo jejich rozměr. Pokud některá z těchto hodnot překročí danou hodnotu, je nutné pro zabudování zárubní do sadrokartonu použít speciální zesílené profily UA, které se vyrábí ze silnějšího ocelového plechu.

UW profily

uw-profil-sadrokartonStejně jako profily CW, jsou i profily značené jako UW vyráběny nejen v několika délkách, ale také v provedení označovaném jako UW 50, UW 75 a UW100.  UW profil je potřebný ke zhotovení konstrukcí sádrokartonových příček, kde slouží jako vodící profil do kterého jsou usazovány profily CW se kterými společně tvoří konstrukci sádrokartonové příčky. V konstrukcích stěn ze sádrokartonu slouží profil UW jako vodící obvodový profil, do něhož jsou CW profily zakládány. UW profil je rovněž nezbytný pro tvorbu konstrukce pro upevnění zárubní do sadrokartonových příček. Do UW profilů připevněných ke stropu a podlaze místnosti se zakládají profily CW které se zakládají svisle a kolmo do UW profilů. Do takto vzniklé konstrukce příčky ze sadrokartonových desek je pak rovněž možné vkládat elektroinstalaci, případně mezi sádrokartonové desky vložit tepelnou či akustickou izolaci, například minerální vatu.Publikováno: 16. 11. 2009

Comments are closed.

Vyhledávání
REKLAMA
REKLAMA
ODKAZY

Tradiční dřevěná eurookna v moderním provedení pro vás vyrábí Slavona.cz!
Palivové dřevo
Pohodlný zahradní nábytek na vaši zahradu.
Využijte nabídky Finep na prodej nových bytů v Praze a pořiďte si výhodně nové bydlení.
Všechny typy kvalitních vrtaček pro řemeslníky i domácí kutily naleznete na eshopu Rucni-naradi.cz.
Stínící sítě na plot od společnosti Plachty Štěpánik
Doporučujeme vnitřní horizontální žaluzie nenáročné na stavební připravenost!
Kvalitní hliníková okna Oknoplastik vynikají především špičkovým zpracováním s dlouholetou životností!

REKLAMA