Nedělejte chyby při nahlašovaní pracovního úrazu – s novou službou zdarma nepřijdete o odškodnění

Orientujete se v nových podmínkách nahlašování pracovního úrazu?

Aktuální pravidla ohlašování těchto úrazů nabyla účinnosti dne 1. 1. 2015 a jejich účelem je přiblížit naši pracovní legislativu zemím EU a v neposlední řadu sjednotit údaje o pracovních úrazech tak, aby je bylo možné snáze zpracovat se statistikami o pracovních úrazech, které vydává EUROSTAT.

To s sebou nese několik více či méně závažných změn, podle kterých je třeba postupovat při nahlašování a evidování pracovního úrazu, nicméně nemusíte mít strach, nová bezplatná online služba www.pracovniuraz.cz Vám umožní nahlásit Váš úraz vždy správně, nejprve si ale projděme trochu teorie.

Samotné nahlášení pracovního úrazu je možné vzdáleně připodobnit ke způsobu nahlášení dopravní nehody. Ne sice, že by to bylo jednodušší, nebo složitější, nicméně i nahlášení pracovního úrazu se řídí určitými pravidly, která je nutno respektovat, aby Vám mohlo být přiznáno odškodnění v plné výši. Legislativa, která tato pravidla upravuje se však k 1.1. 2015 částečně změnila, a tak i pokud máte s nahlašováním pracovního úrazu zkušenost z minulosti, nemusí být vše nutně stejně, jak si třeba můžete pamatovat. Nechceme Vás samozřejmě unavovat podrobnostmi, ale z těch hlavních změn vyberme např. nový způsob komunikace s pojišťovnou, kdy se úrazy posílají tzv. hromadným podáním (tj. jednou za měsíc, všechny úrazy souhrnně), a to až pro případ řešení kompenzace, anebo povinnost kategorizovat úrazy podle  nově klasifikace  Evropské statistiky pracovních úrazů (ESAW), která se vyplňuje konkrétním kódem do určené kolonky. Je toho samozřejmě více, ale i tyto dva příklady názorně ilustrují, že hlášení úrazu není úplně intuitivní záležitostí, co tedy s tím?

Naštěstí existuje způsob, jak nahlásit celý pracovní úraz online a zdarma. Společnost CRDR.s.r.o., náš největší poskytovatel služeb BOZP, totiž připravila novou webovou službu na adrese www.pracovniuraz.cz, kde nejenom máte jistotu vždy dobře vyplněného formuláře, ale můžete si jednotlivé formuláře i archivovat a doplňovat, ale vezměme to postupně. Webová služba pracovniuraz.cz totiž funguje ve dvou módech, přičemž tím prvním je anonymní přihlášení a druhý založení bezplatného účtu, který Vám nabídne rozšířené možnosti. Když ovšem zůstaneme u verze bez registrace, tak stále můžete bez problému využívat hlavní přednost celého webu, a sice vyplnění formuláře o pracovním úrazu interaktivní formou s průvodcem, díky kterému vždy přesně víte, jaké údaje napsat do jaké kolonky. Jakmile máte totiž formulář vyplněný, stačí jej už pouze vytisknout podepsat a odeslat na příslušné orgány státní správy.

Po vyplnění formuláře, které zvládne i laik v oboru, totiž získáte na Vaši emailovou adresu nejen vlastní PDF soubor s formulářem, ale zejména také instrukce, jak a kam přesně formulář odeslat. Pokud se ovšem rozhodnete pro registraci do bezplatného účtu, získáte ještě některé další příjemné výhody a možnosti. Předně je to funkce uložení a správy jednotlivých evidovaných pracovních úrazů ve Vašem uživatelském účtu s možností je případně později doplnit či opravit. Pokud totiž fungujete v anonymním režimu, musíte kvůli změně již hotového PDFvyplňovat formulář nový, kdežto s uživatelským účtem není problém se k PDF formulářům kdykoliv vrátit. S registrací také budete moci přikládat k formulářům jednotlivé přílohy (lékařská zpráva, případně vyjádření policie atd.) a tím zpřesňovat a doplňovat celý úrazový děj.

Služby portálu http://www.pracovniuraz.cz jsou podle jeho zakladatele Martina Šimka, ředitele společnosti CDRR s.ro., něčím, co tu v rámci služeb BOZP dlouhodobě chybělo. Unikátem tohoto portálu je, krom skutečnosti, že  si může každý vyplnit formulář o nahlášení nehody tak, jak se má, i to, že je a bude zcela zdarma. Tato služba je zatím na českém internetu ojedinělá, a proto jsme rádi, že si někdo dal tu práci usnadnit personalistům či pracovníkům v BOZP evidenci a nahlašování pracovních úrazů. Vám tak můžeme popřát, abyste služeb této online BOZP aplikace přesto využívali co nejméně, protože pracovní úraz není nikdy nic příjemného.


Publikováno: 25. 06. 2015

Komentáře

Vyhledávání
REKLAMA
REKLAMA
ODKAZY

Tradiční dřevěná eurookna v moderním provedení pro vás vyrábí Slavona.cz!
Palivové dřevo
Pohodlný zahradní nábytek na vaši zahradu.
Využijte nabídky Finep na prodej nových bytů v Praze a pořiďte si výhodně nové bydlení.
Všechny typy kvalitních vrtaček pro řemeslníky i domácí kutily naleznete na eshopu Rucni-naradi.cz.
Stínící sítě na plot od společnosti Plachty Štěpánik
Doporučujeme vnitřní horizontální žaluzie nenáročné na stavební připravenost!
Kvalitní hliníková okna Oknoplastik vynikají především špičkovým zpracováním s dlouholetou životností!

REKLAMA