Palubky

palubkaSlovo palubky je v poslední době skloňováno snad ve všech pádech, najdeme je v nabídce hypermarketů i velkých pilařských provozů.

Přesto ne každý ví, co konkrétně si pod tímto označením představit.

Základní surovinou pro výrobu palubek je surové dřevo, ať už jehličnaté (smrk, borovice) nebo listnaté (dub, buk).

Dřevo z listnáčů obecně bývá tvrdší a těžší než z jehličnanů, liší se i kresbou dřeva. Zatímco například smrk má pěknou kresbu, dub má letokruhy velice husté a tudíž i kresba dřeva je jiná.

Při výběru konkrétního druhu dřeva myslete nejenom na vzhled, ale také na trvanlivost – platí, že tvrdé listnaté dřevo bývá více odolné proti poškrábání a poškození, to je ale vykoupeno vyšší cenou.

Tím se dostáváme k samotnému využití palubek. Mohou být montovány jak v interiérech, tak i ve venkovním prostředí. Pokud se rozhodnete použít palubky venku, např. na podlahu terasy, je potřeba tomu přizpůsobit i povrchovou úpravu vhodnou lazurou určenou por venkovní použití.

Palubky jsou cenově relativně dostupné, protože jde o přírodní materiál, kterého je všude dostatek. Na ceník palubek se  můžete podívat např. zde.

S rozmachem dřevostaveb se hojně používají na podlahy. Ty dřevěné mají oproti levným plastovým „plovoučkám“ několik výhod. Protože jde o přírodní materiál má vynikající tepelně-izolační vlastnosti – dřevo působí na dotek i na pohled teple. Další výhodou je snadná oprava v případě poškození a možnost libovolné barevné povrchové úpravy.

Na obložení stěn se používají tenčí palubky, opatřené také většinou perem a drážkou, kvůli přesnému sesazení. Právě díky tomuto je montáž palubek relativně snadná a je možné ji zvládnout svépomocí.

Pokud si nebudete vědět rady, prohlédněte si tyto montážní návody.


Publikováno: 16. 11. 2010

Komentáře

Vyhledávání
REKLAMA
REKLAMA
ODKAZY

Tradiční dřevěná eurookna v moderním provedení pro vás vyrábí Slavona.cz!
Palivové dřevo
Pohodlný zahradní nábytek na vaši zahradu.
Využijte nabídky Finep na prodej nových bytů v Praze a pořiďte si výhodně nové bydlení.
Všechny typy kvalitních vrtaček pro řemeslníky i domácí kutily naleznete na eshopu Rucni-naradi.cz.
Stínící sítě na plot od společnosti Plachty Štěpánik
Doporučujeme vnitřní horizontální žaluzie nenáročné na stavební připravenost!
Kvalitní hliníková okna Oknoplastik vynikají především špičkovým zpracováním s dlouholetou životností!

REKLAMA