Štípačky dřeva

20328_medium_stipac-dreva-woodster-lh-45S nadcházející topnou sezónou vrcholí přípravy palivového dřeva u všech, kdo topí dřevem.

V ideálním případě už leží hotová vyschlá polínka někde v dřevníku a čekají na tu opravdovou zimu. K tomu, než se v krbu nebo kamnech rozhoří krásný červený plamen, vede ale dlouhá cesta.. Málokdo si objedná hotové dřevo přímo v podobě naštípaných polen – většinou je dřevo k dispozici buď neupravené – to v případě, že si vše obstaráváme sami –  nebo nařezané na tzv. metry, příp. ve formě špalků. Tyto se samozřejmě nedají použít pro topení, je potřeba je naštípat na polínka.

Tím se dosáhne  nejenom lepší skladovatelnosti, ale také dřevo daleko snáze proschne, což je zásadní podmínka správného hoření.

Pro štípání dřeva se odjakživa používala sekera, kterých bylo několik druhů, od malých až po velké tzv. kalače, sloužící pro štípání velkých polen. Pro velké špalky se používal ocelový klín, který se zatloukal palicí a tím se poleno štípalo. Tento způsob byl pochopitelně nejenom fyzicky namáhavý, ale také velmi pomalý.

Skvělým pomocníkem pro všechny, kdo připravují palivové dřevo, mohou být štípače dřeva. Jde o zatím nepříliš rozšířenou novinku na českém trhu, která se ale těší stále větší oblibě u zákazníků. Je to způsobeno i tím, že stále více lidí dává přednost právě topení dřevem.

Štípačky na dřevo existují ve dvou základních variantách – horizontální a vertikální. U horizontálních je dřevo pokládáno naležato a používají se zejména pro menší špalky většinou do 50 cm délky. Naproti tomu vertikální si umí poradit i s většími poleny až jeden metr dlouhými, do kterých je klín zarážen seshora – tyto typy bývají výkonnější.

20328_medium_stipac-dreva-woodster-lh-45

Při výběru štípače dřeva je potřeba vědět, jaké množství a jaký druh dřeva budeme chtít štípat – jiné požadavky budeme mít, pokud chystáme dřevo na chatě na občasné přitápění, jiné pokud dřevem topíme neustále a zpracováváme velké množství tvrdého dřeva.

Každý štípač se skládá z několika součástí. Hlavní je motor, který může být na klasických „zásuvkových“ 220 V, u výkonnějších i 400 V. V nabídce jsou i benzínové varianty, které se hodí už převážně pro profesionální zpracování kulatiny.

Samotné rozštípnutí polene má na starost klín z tvrdé oceli, který do dřeva pronikne silou až několika desítek tun. Klíny se vyrábí v různých variantách a tvarech, za zmínku stojí např. křížový, který poleno rozdělí v jednom kroku na čtvrtiny.

Zásadní je bezpečnost při používání. Na tu je kladen obrovský důraz i ze strany výrobců a naprostá většina štípaček je při správném používání zcela bezpečná a riziko úrazu je minimální. Obsluhu zvládne i fyzicky málo zdatná obsluha, senioři apod.

A jak jste na tom vy? Máte už štípačku doma? Nebo dáváte přednost sekeře a vlastním rukám?


Publikováno: 31. 08. 2010

Komentáře

Vyhledávání
REKLAMA
REKLAMA
ODKAZY

Tradiční dřevěná eurookna v moderním provedení pro vás vyrábí Slavona.cz!
Palivové dřevo
Pohodlný zahradní nábytek na vaši zahradu.
Využijte nabídky Finep na prodej nových bytů v Praze a pořiďte si výhodně nové bydlení.
Všechny typy kvalitních vrtaček pro řemeslníky i domácí kutily naleznete na eshopu Rucni-naradi.cz.
Stínící sítě na plot od společnosti Plachty Štěpánik
Doporučujeme vnitřní horizontální žaluzie nenáročné na stavební připravenost!
Kvalitní hliníková okna Oknoplastik vynikají především špičkovým zpracováním s dlouholetou životností!

REKLAMA