Úrokové sazby hypoték – stále velmi nízko

Každý, kdo se alespoň okrajově zajímal o financování svého bydlení, jistě zaregistroval, že úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou už delší dobu na velice příjemných hodnotách.

A tak není divu, že zájemců o tento typ financování neustále přibývá. Na to, k čemu hypotéka slouží, a co s ní lze financovat, se podíváme v dnešním článku.

Hypotéka neboli hypoteční úvěr je typ úvěru, který je zajištěn zástavním právem k určité nemovitosti.

V současnosti se rozlišují dva typy hypoték – klasická hypotéka na pořízení nemovitosti a americká hypotéka – jejím prostřednictvím je možné jí financovat nejenom nemovitosti, ale i spotřební zboží, jako např. auta, elektroniku a jiné. Avšak i u americké hypotéky ručíte za její splácení konkrétní nemovitostí.

Co lze financovat hypotékou

Možnosti financování hypotečním úvěrem jsou poměrně široké. Lze je využít nejenom na koupi bytu nebo domu, ale např. i chaty, chalupy, příp. pozemku určeného ke stavbě. Obecně platí, aby výdaje,  které žadatel bance dokládá, měly přímou souvislost s bydlením.

Další často využívané je financování vypořádání dědictví, příp. společného jmění manželů při rozvodu. Konkrétní podmínky se u jednotlivých bank liší.

Investice do nemovitostí

Zajímavou možností, jak v této době investovat peníze je pořízení vlastní nemovitosti, která může být následně pronajímána. Momentálně jsou ceny nemovitostí na příznivých a relativně stabilních úrovních, stejně tak sazby hypotečních úvěrů jsou na historických minimech.

Hypotéka se tak může stát vítaným zdrojem financí pro tento investiční záměr. Protože hodnota peněz kvůli inflaci neustále klesá, může se investice do nemovitosti stát zajímavou možností uchování hodnoty pro další generace. Budoucí vývoj na trhu nemovitostí je samozřejmě velice těžké předvídat, nicméně potřeba bydlení tu bude vždy a za všech okolností.

TIP: hypoteční kalkulačka online

Refinancování, fixace a další pojmy

Hypotéka je složitým a komplexním bankovním produktem a pro běžného člověka není jednoduché objektivně posoudit všechny jeho parametry. Stojí proto zato obrátit se na více poskytovatelů, příp. kvalitní finanční poradce, kteří se v této problematice pohybují a jsou schopni kvalifikovaně poradit.

Stejně tak úroková sazba není tím hlavním parametrem, podle kterého se rozhodovat. Je nutné vzít v potaz i další služby spojené s hypotékou, poplatky za její vedení, délku fixace, možnost předčasného splacení a mnoho dalšího.


Publikováno: 27. 01. 2013

Komentáře

Vyhledávání
REKLAMA
REKLAMA
ODKAZY

Tradiční dřevěná eurookna v moderním provedení pro vás vyrábí Slavona.cz!
Palivové dřevo
Pohodlný zahradní nábytek na vaši zahradu.
Využijte nabídky Finep na prodej nových bytů v Praze a pořiďte si výhodně nové bydlení.
Všechny typy kvalitních vrtaček pro řemeslníky i domácí kutily naleznete na eshopu Rucni-naradi.cz.
Stínící sítě na plot od společnosti Plachty Štěpánik
Doporučujeme vnitřní horizontální žaluzie nenáročné na stavební připravenost!
Kvalitní hliníková okna Oknoplastik vynikají především špičkovým zpracováním s dlouholetou životností!

REKLAMA