Vybíráme brusný kotouč do vaší úhlové brusky

Úhlová bruska, flexa, rozbruska nebo rozbrušovačka – všestranný pomocník, který by neměl chybět v kufru na nářadí žádného kutila.

Uplatnění najde v domácnosti, na chalupě i v dílně; hravě zvládne náročné povinnosti při stavbě i jemné dokončovací práce během rekonstrukce.

Jak ale vybrat správný kotouč?

Brousíme kov, nerez nebo beton?

Potřebujete zahladit stopy po řezu, začistit hrany, sváry nebo rozstřiky po svařování, odhrotovat povrch či zbrousit odlitek? S flexou žádný problém! Bude pracovat do sedření, a to doslova. Musíte ji ale vybavit vhodným brusným kotoučem. Těch existuje celá řada – rozhodujícím kritériem je však povrch, který hodláme opracovávat. Neexistuje snad materiál, který bychom nemohli brousit, přesto nejčastěji se setkáme s brusnými kotouči na beton, hliník, kov, dřevo, kámen a nerezové povrchy.

Kotouče se vyrábí v různých velikostech, průměrech a tloušťkách. Stejně jako u brusného smirkového papíru (tzv. šmirglpapíru) je hlavním parametrem jeho zrnitost. Hrubost zrna se běžně značí na stupnici od 16 do 120, přičemž vyšší číslo znamená jemnější zrnitost. Jemnější brusné kotouče použijeme pro menší úběr materiálu, dokončovací práce nebo uhlazení povrchu. Naopak ty s hrubším zrnem dobře poslouží k úběru většího kusu materiálu a náročnějším pracím.

Vyvarovat bychom se měli používání stejného brusného kotouče na materiály o různé tvrdosti a hrubosti povrchu – snadno tak můžete poškodit nejen samotný brusný kotouč, ale zejména opracovávaný materiál. Špatně zbroušený povrch už nazpět nevrátíme, mějte proto na paměti: vždy používejte kotouč určený pro daný materiál. Ušetříte si čas, peníze a hlavně nervy.

Brusný kotouč – základní doplněk vašeho ručního nářadí

Pokud to myslíte s kutilstvím aspoň trochu vážně, máte úhlovou brusku už dávno doma, v dílně nebo na chatě. Jedná se o základ v oboru ručního nářadí a spolu s dalšími nástroji by neměla chybět ve vašem kufru na nářadí. Vybavit jej ale můžete i více druhy kotoučů. Obecně se vyrábí ve dvou různých tvarech – rovné a zkosené, které můžete využít třeba i pro ostření nástrojů a pilových kotoučů. Pamatujte také na to, že při práci musí být úhel sklonu kotouče k broušenému materiálu vyšší než 30 stupňů!

Na trhu najdete kotouče k úhlovkám o průměru 115 až 230 mm s šířkou 4,8 až 10 mm a tloušťkou více než 4,0 mm. Při výběru pamatujte i na vnitřním upínacím otvor, který je obvykle 22,2 mm.

Diamantový brusný kotouč nebo vulkánfíbrový?

Máte-li před sebou hrubé a náročné broušení, zejména pak tvrdých povrchů, oceníte brusné kotouče ze speciálních materiálů – diamantu nebo fíbru. Diamantový kotouč se vám vyplatí u broušení betonu, přírodního kamene nebo stavebního materiálu. Pro nejtěžší brusné práce pak zvolte vulkánfíbrové kotouče. Jejich vyšší cena je kompenzována velkým brusným úběrem, dlouhou životností, chladným brusem i nízkým zanášením kotouče. Hodí se pro hrubé práce, odstraňování rzi, odhrotování nebo odstraňování svárů.

Nemáte ještě úhlovou brusku a brousíte stále ručně? Využijte moderní techniky a nechte těžkou práci na flexe! Otevřete si váš box, brašnu nebo kufr na ruční nářadí, udělejte si místo pro rozbrušovačku a vybavte se správnými brusnými kotouči, třeba od světového výrobce, německé specializované firmy Rottluff.


Publikováno: 09. 11. 2013

Komentáře

Vyhledávání
REKLAMA
REKLAMA
ODKAZY

Tradiční dřevěná eurookna v moderním provedení pro vás vyrábí Slavona.cz!
Palivové dřevo
Pohodlný zahradní nábytek na vaši zahradu.
Využijte nabídky Finep na prodej nových bytů v Praze a pořiďte si výhodně nové bydlení.
Všechny typy kvalitních vrtaček pro řemeslníky i domácí kutily naleznete na eshopu Rucni-naradi.cz.
Stínící sítě na plot od společnosti Plachty Štěpánik
Doporučujeme vnitřní horizontální žaluzie nenáročné na stavební připravenost!
Kvalitní hliníková okna Oknoplastik vynikají především špičkovým zpracováním s dlouholetou životností!

REKLAMA