Ytong Lambda – zdění bez zateplení

Ytong Lambda

ytong-lambdaModerní stavební systém pórobetonových tvárnic Ytong je známý a využívaný systém přesných tvárnic a ostatních konstrukčních prvků jako jsou nosné i nenosné překlady a nosníky. Komponenty tohoto stavebního systému vešly poměrně rychle ve známost již před mnoha lety a v dnešní době se zdění z tvárnic Ytong stalo téměř synonymem pro moderní zdění přesnými tvárnicemi.  Systém Ytong od firmy Xella obsahuje přesné tvárnice určené ke zdění nosného obvodového zdiva, ale také tvárnice určené ke zdění nosných i nenosných příček. Moderní trend výstavby nízkoenergetických staveb si vyžádal i inovace a vývoj nových stavebních materiálů s vysokým stupněm tepelného odporu. Ytong Lambda je jedním s těchto systémů přesných pórobetonových tvárnic určených ke zdění bez nutnosti dodatečné tepelné izolace stavby.


Ytong Lambda – pórobetonové tvárnice

Systém pórobetonových tvárnic Lambda obsahuje dvě velikosti přesných tvárnic a to tvárnici P2 – 350 PDK. Tato tvárnice má rozměry 375 x 249 x 599 milimetrů a označení PDK znamená provedení s perem a drážkou které usnadňuje a zpřesňuje zdění a písmeno K znamená provedení s dvěmi kapsami na kraji tvárnice které usnadňují úchop tvárnice při zdění. Druhým typem tvárnice ze systému Ytong Lambda je tvárnice s označením P-2 350 která se dodává o rozměrech 499 x 249 x 599 milimetrů. Toto provedení je dodáváno jako blok bez drážek a kapes po straně tvárnice. Tyto dva typy přesných tvárnic se používají ke zdění nosných i nenosných obvodových zdí u nichž již není nutné provádět dodatečné zateplení stavby, protože tyto tvárnice svým tepelným odporem plně dostačují požadavkům na moderní nízkoenergetické stavby.


Vlastnosti přesných tvárnic Ytong Lambda

Tvýrnice Ytong Lambda jsou vyrobeny z autoklávového pórobetonu. Tyto tvárnice se vyrábí v jako hladké kvádry, případně jako profilované provedení s perem, drážkou a kapsou. Tvárnice Ytong Lambda se vyrábí v šířích  375 a 499 milimetrů. K lepení tvárnic Ytong se používá tenkovrstvá zdící malta, omítat tyto tvárnice je možné použít vnitřní sádrové a vápenco sádrové omítky. K venkovnímu omítání zdí vytvořených tvárnicemi Ytong Lamda je vhodné používat paropropustné a voděodpudivé lehké omítky určené pro pórobetonové zdivo. Při zdění stěn z Ytongu Lambda by jednotlivé tvárnice měly být ukládány do maltového lože o sloušťce jednoho až tří milimetů. Pro nanášení malty by měly být používány lžíce se zuby určené přímo pro nanášení tenkovrstvé malty pro pórobetonové zdění. Při zdění je důležité dodržovat nanášení malty po celé ploše tvárnice. Součinitel tepelné vodivosti zdiva Ytong Lambda je 0,085 WmK a tepelný odpor tvárnice  P2 – 350 PDK 4,26 m²K/W a u tvárnice P-2 350 je tepelný odpor 5,67 m²K/W.Publikováno: 19. 11. 2009

Comments are closed.

Vyhledávání
REKLAMA
REKLAMA
ODKAZY

Tradiční dřevěná eurookna v moderním provedení pro vás vyrábí Slavona.cz!
Palivové dřevo
Pohodlný zahradní nábytek na vaši zahradu.
Využijte nabídky Finep na prodej nových bytů v Praze a pořiďte si výhodně nové bydlení.
Všechny typy kvalitních vrtaček pro řemeslníky i domácí kutily naleznete na eshopu Rucni-naradi.cz.
Stínící sítě na plot od společnosti Plachty Štěpánik
Doporučujeme vnitřní horizontální žaluzie nenáročné na stavební připravenost!
Kvalitní hliníková okna Oknoplastik vynikají především špičkovým zpracováním s dlouholetou životností!

REKLAMA