Zateplení fasád

Zateplování a úspory energií se v poslední době staly často skloňovanými pojmy. Důvod je nejenom ekonomický, ale i ekologický.

Paliv, ať už fosilních nebo obnovitelných, je stále větší nedostatek a jejich cena pořád roste.

Energeticky úsporná opatření na budovách podporuje i stát prostřednictvím programu Zelená úsporám, který je sice dočasně pozastaven, avšak očekává se jeho obnovení.

Zateplení domů tak jednoznačně prožívá svůj boom. Bohužel s tím, jak rostou požadavky investorů, roste i počet rychle vznikajících firem, které se zateplováním budov nemají patřičné zkušenosti. Přitom v současnosti nejčastěji používané technologie jsou poměrně náročné na provedení a míst, kde se dá udělat při montáži chyba je celá řada.

Nejčastěji se setkáváme s tzv. kontaktním systémem, který tvoří  desky z extrudovaného polystyrenu nebo minerální vlny. Tyto desky se lepí na fasády, překrývají armovací tkaninou a následně se na ni natáhne omítka. Přestože jde běžný způsob, který je aplikován na naprostou většinu zateplovaných objektů, má několik nevýhod.

Všem musí být jasné, že pokud si dům obloží dvaceti centimetry polystyrenu, změní se klima v budově. V zimě bude v místnosti rozhodně tepleji, ale zdivo přestane dýchat, což bývá problém zejména u starších domů. Následkem toho se může v domě začít tvořit plíseň, což rozhodně není příjemné.

Další nevýhodou je omezená životnost. Tímto způsobem zateplená fasáda je náchylná na poškození, a to jak mechanické – náraz, vandalismus, ptactvo apod., tak i fyzikální – poryvy větru, sluneční záření, střídání teplot..

Druhým způsobem, v ČR zatím nepříliš rozšířeným, jsou tzv. provětrávané fasády.  Jde o sendvičovou konstrukci, která umožňuje volné proudění vzduchu mezi fasádou a izolací. Typickým příkladem tohoto způsobu je systém Novabrik, který představuje ideální řešení zateplení fasád.

Nejenže umožňuje domu přirozeně dýchat, ale zabraňuje i mechanickému poškození fasády. Montáž je velice jednoduchá a lze ji snadno zvládnout i svépomocí.

Více informací o tomto systému naleznete na www.novabrik.cz


Publikováno: 24. 03. 2011

Komentáře

Vyhledávání
REKLAMA
REKLAMA
ODKAZY

Tradiční dřevěná eurookna v moderním provedení pro vás vyrábí Slavona.cz!
Palivové dřevo
Pohodlný zahradní nábytek na vaši zahradu.
Využijte nabídky Finep na prodej nových bytů v Praze a pořiďte si výhodně nové bydlení.
Všechny typy kvalitních vrtaček pro řemeslníky i domácí kutily naleznete na eshopu Rucni-naradi.cz.
Stínící sítě na plot od společnosti Plachty Štěpánik
Doporučujeme vnitřní horizontální žaluzie nenáročné na stavební připravenost!
Kvalitní hliníková okna Oknoplastik vynikají především špičkovým zpracováním s dlouholetou životností!

REKLAMA